PROFILAKTYKA W WODZIE

Zajęcia na pływalni są promocją zdrowego stylu życia, uczą aktywnie spędzać wolny czas. Równocześnie są czynnikiem zapobiegającym pojawianiu się wśród uczniów zachowań patologicznych. Przeciwdziałają konkretnym zagrożeniom, jak: narkotyki, alkoholizm, nikotynizm, przemoc, zaburzenia emocjonalne itp.

Zajęcia w wodzie mają bardzo dużą wartość korektywną. Specyfika środowiska wodnego umożliwia odciążenie kręgosłupa, wpływa hartująco, pozwala stosować różnorodne ćwiczenia oddechowe, sprzyja rozluźnieniu mięśni i elongacji kręgosłupa, a przez to ułatwia przyjęcie poprawnej postawy ciała. Dzięki zajęciom na pływalni korygowanie wad postawy jest bardzo lubianą przez dzieci formą terapii. Pobyt na basenie pozwala łączyć przyjemność z nabywaniem umiejętności pływackich oraz oddziaływaniem terapeutycznym.

Cele programu:

• przeciwdziałanie demoralizacji i przestępczości nieletnich,

• zapobieganie takim uzależnieniom, jak: alkoholizm, nikotynizm,

• utrwalenie postaw i zachowań społecznych warunkujących prawidłowy rozwój ze szczególnym podkreśleniem znaczenia zdrowego stylu życia i odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo własne oraz drugiego człowieka,

• zmiana obiegowych przekonań na temat stosowania środków psychoaktywnych,

• promowanie zdrowego stylu życia,

• korygowanie wad postawy dzieci z deficytami rozwojowymi,

• ukazanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu jako przeciwwaga do zachowań ryzykownych, zagrażających zdrowiu i życiu własnemu oraz kolegów,

• kształtowanie potrzeby umiejętności dbania o własne ciało, zdrowie, sprawność fizyczną oraz wyrabiania czujności wobec zagrożeń dla zdrowia i życia,

• kształtowanie przyzwyczajeń spędzania wolnego czasu w sposób aktywny a w szczególności poprzez zajęcia rekreacyjne w wodzie,

• kształtowanie poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie

• eliminowanie zachowań agresywnych i przemocy.